SON DAKİKA

Bursa Takip

Lise öğrencisi Mars robotu yaptı

Lise öğrencisi Mars robotu yaptı
Bu haber 29 Mart 2017 - 11:58 'de eklendi ve 269 views kez görüntülendi.

Lise öğrencisi Mars robotu yaptı

Kolejde okuyan birinci sınıf öğrencisi Melih Öztürk, “Uluğbey” adını verdiği robotla dikkatleri üzerine çekti. NASA’nın geliştirip Mars’a gönderdiği robotun benzeri olan robot Mars’ta merdiven çıkıp, aldığı numuneleri ve görüntüleri dakikalar içinde dünyaya aktarabiliyor.

TÜBİTAK tarafından her yıl gerçekleştirilen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması kapsamında geliştirdiği robot hakkında bilgi veren Melih Öztürk, robotu kendisinin hazırladığı arayüz sayesinde telefonuyla yönlendirdiğini belirterek, “Böyle bir projeyi gerçekleştirdiği için çok mutluyum” diyerek duygularını dile getirdi.

NASA ROBOTUNUN PROTOTİP MODELİ

Geliştirdiği robotun teknik özelliklerindi de paylaşan Melih Öztürk, “Amacımız Mars‘ta keşif yapabilmek için bir prototip oluşturmak. Bu geliştirdiğimiz robot NASA‘nın geliştirdiği tip bir robot. Bu robot merdiven çıkma özelliğine sahip 6 tekerli. Aracın öndeki 4 tekeri şaseden bağımsız olarak çalışmakta, bu sistem sayesinde devrilme ve taklaya karşı dayanıklı, üzerindeki 7 adet sensörü sayesinde robotun topladığı verileri bilgisayara aktarabiliyoruz. Kolu sayesinde yerdeki cismi alabiliyor. Güneş paneli sayesinde şarj edebiliyoruz. Gövdesinde kullandığımız sıcağa ve soğuğa dayanıklı malzemeler sayesinde Mars’ın en soğuk ve sıcak olduğu dönemlerde bile robot problemsiz bir şekilde çalışabiliyor.

1.5 DAKİKADA GÖRÜNTÜ VERİYOR

Kendi yazdığım arayüzle robotun aldığı numune analizlerini ve görüntülerini kısa sürede bilgisayar ve telefonumuzda görüyoruz. Nasa’nın en son Mars’a gönderdiği robotun üzerinde laboratuar var bizimkine de eklenebilir. Bizim robot Amerika’nın Mars’a yolladığı ilk robottan daha iyi durumda. Üzerindeki sensör ve kamera sayesinde veriler bize 1,5 dakikada ulaşıyor. Görüntüler ise 4-5 dakikada bize ulaşıyor. Bu robot eksi 50 ile 60 derece sıcaklıklarda çalışabiliyor” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA