Takip Tv
Takip Tv

SON DAKİKA

Bursa Takip
Takip Tv

SULTANBEYLİLİLERE KARANLIK ÇAĞ İLKELLİĞİNİ YAKIŞTIRAN PEGEM!

SULTANBEYLİLİLERE KARANLIK ÇAĞ İLKELLİĞİNİ YAKIŞTIRAN PEGEM!
Bu haber 13 Ekim 2017 - 14:53 'de eklendi ve 589 views kez görüntülendi.

PEGEM adında bir yayın kuruluşunun kendi sınav deneme kitapçığında yer alan “bu da Sultanbeyli’de tuvaleti bulunmayan evlerde çanak antenin bulunması gibi bir şey olur” ibareleri günümüz çağına ve akla aykırı bu örneği kabul etmek ve sessiz kalmak vicdana aykırıdır. Avrupa’da karanlık çağın ilkelliğini Sultanbeylililere yakıştıran PEGEM karanlık çağın ürünü mü?
AVRUPALILAR BANYO YAPMAYI OSMANLIDAN ÖĞRENDİ
Ortaçağ Avrupa’sında, banyo yapmanın yasak ve tehlikeli olduğunu birçoğunuz biliyorsunuzdur.
O dönemlerde Osmanlı Saraylarına gelen elçiler sayesinde Avrupa, banyo yapmayı yeni yeni tanıyordu. İşte o dönemdeki elçi ve esirlerin ifadelerinden bir kaç kesit. 2015-2016 eğitim öğretim yılında kendi sınav deneme kitapçığında “bu da Sultanbeyli’de tuvaleti bulunmayan evlerde çanak antenin bulunması gibi bir şey olur” örneği kimin karanlık çağın ilkelliğinde kaldığını bariz bir şekilde gösteriyor.
UZUN ELBİSELERİ AYAKTA TUVALETİNİ YAPMAK İÇİN GİYERLERDİ
Peki Avrupalı kadınların kullandığı kabarık elbiselerin ve parfüm şişelerinin nedenini biliyor musunuz? Bu elbiselerin giyilme sebebi, yürürken ve ayakta tuvalet ihtiyacını karşılamaktı.
Avrupalı kadınlar, bu elbiselerle kolaylıkla yürürken bile küçük tuvaletini yapabiliyor, sürekli elinde gezdirdiği parfüm şişesi ile oluşan o pis kokuyu gizlemeye çalışıyorlardı. Halk ise tuvaletlerini yapar ve evlerinin penceresinden sokağa fırlatırlardı. Örnek vermek için bundan daha iyisi var mı?

TUVALET KULLANMA SÖZÜ VERDİKLERİ İÇİN İSTANBUL’A KABUL EDİLDİLER
Tuvaletle henüz tanışmayan Avrupa’da lazımlıkları sokaklara boşaltma âdeti 17. yüzyıla kadar sürdü. Fransa krallarından 14.Louis, gününün belli bir zamanını lazımlığında oturarak geçirir,hatta devlet işlerini de buradan yürütürdü.1600’lerde İstanbul’a gelen İngiliz büyükelçiler, lazımlık kullanma ve bunu da pencereden boşaltma adetleri yüzünden şehirden uzak olan Tarabya’daki bir konağa gönderilmişti.19. yüzyıla gelindiğinde, kesin olarak tuvalet kullanma sözü vermeleri üzerine Taksim’e taşınmalarına izin verilmişti.
“BANYO SUYU İLE BİRLİKTE BEBEĞİ DE ATMAYIN”
Banyolar içi sıcak suyla doldurulmuş büyük bir fıçıdan meydana geliyordu. Evin erkeği temiz suyla yıkanma imtiyazına sahipti. Ondan sonra oğulları ve diğer erkekler, daha sonra kadınlar, sonra çocuklar ve en son olarak da bebekler aynı suda yıkanıyordu. Bu esnada su o kadar kirli hale geliyordu ki içinde gerçekten bir şeyleri kaybetmek mümkündü. İngilizce’deki ‘banyo suyuyla birlikte bebeği de atmayın’ (Don’t throw the baby out with the bathwater) deyimi buradan gelmektedir. PEGEM yayın kuruluşu bunu bilemeyecek kadar bilgiden yoksun ise cahilliğini affedelim.
TEMİZLİK TİMSALLERİNE YAKIŞTIRILAN ÇİRKİNLİK
Osmanlı tarafından gönderilen elçiler, dönüşlerinde, Avrupa krallarının vahşi birer hayvan gibi koktuğundan ve saraylarında da ağır bir koku hakim olduğundan bahsetmiştir. Avrupada bunlar olurken, Türkler de ise şehrin her yanı hamam, çeşme, sebillerle doluydu, temizlik en önemli şeydi. Böyle bir neslin torunlarına ortaçağ diğer adıyla karanlık çağ ilkelliğini yakıştıran PEGEM yayın kuruluşunun akademik yönü de ortaya çıkmış oluyor. Bu gün Türkiye’nin en ücra mezrasındaki evde bile tuvalet ve banyo varken, İstanbul gibi dünyaya medeniyeti öğreten mega bir kentin ilçesini ilkellikle anmak akıl işi değil. Bu durumu iki şekilde örnekleyebiliriz. Birincisi Cehalet, ikincisi İhanet. Her iki örneklemenin de izahı olamaz. PEGEM yayın kuruluşunun kendi sınav deneme kitapçığında verdiği tuvalet örneği Avrupa’nın ortaçağ veya diğer adıyla karanlık çağı olmalıydı. Geleceğimiz olan öğrencileri yetiştirmek için verilen sınav örneğinin gerçeğe aykırı ilkelliğimiz olmamalı. Medeniyetin ve temizliğin imandan yani inançtan geldiğini emreden bir dinin mensuplarına atfedilen bu çirkinliği reddediyor ve iade ediyorum.
PEGEM ÖZÜR DİLEMELİ
İstanbul’un alınmasında önemli bir nokta olan Sultanbeyli, günümüz çağına uygun bir şekilde yoluna emin adımlarla ilerlerken bir yayın kuruluşunun sınav deneme kitapçığında böyle anılması hiç hoş değildir. Geleceğimiz olan çocuklarımızın zihninde ilkel bir Sultanbeyli oluşturmak yobazlık ve gericilikle zan altında bırakmak sorumlu bir yayıncılığa aykırıdır. Umarım PEGEM, 2015 2016 sınav deneme kitapçığında verdiği bu çirkin örnekleme ile ilgili gerekeni yapar ve Sultanbeyli’lerden özür dileme erdemini gösterir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA